24 Ekim 2014 Cuma - 09:41:28
 • Kaydolun.
  *
  *
  *
  *
  *
  (*) Isaretli alanlarin doldurulmasi zorunludur
 • ılgın anlamı

  Anlamı : Kumlu topraklarda yetişen ve çit bitkisi olarak kullanılan ağaççık.
  llgıngillerden, Akdeniz bölgesinde yetişen bir ağaç ya da ağaççık cinsi (Tamarix).

  Ilgın Ağacı (tamaris, tamarisk, tamarix).
  Ilgınağacı, derinlere inen uzun kökleriyle geniş yayılım yapan, küçük çiçekli, yaprak döken çalılar veya 4-5 metre boyuna kadar uzayabilen küçük ağaçlardır. Ilgınların mora çalan gövdeleri, zarif, kavis yaparak uzayan, yeşile çalan morumsu sürgünleri ve parlak yeşil pulumsu yaprakları bu ağaçları farklı ve nazlı göstermektedir. Ilgınlar azman bir su tüketicisi olarak da ün salmışlardır. Büyükçe bir ılgın ağacı tek başına günde 750 lt su tüketmektedir. Ilgınlar çok su tüketmelerine rağmen, yayıldıkları yerlerde su baskınlarına neden olurlar. Çok uzayabilen ılgın kök sisteminin yer altı su akıntılarını tıkamasının bu tip baskınlara neden olduğu düşünülmektedir. Bol güneşli yerlere iyi drenajlı topraklara dikilmelidir.
  Ilgınlar derinlere inen kökleriyle toprak tabakanın alt kısımlarındaki tuzu çekip yapraklarında biriktirirler. Bundan dolayı ılgınlara tuz sediri (salt cedar) de denilmektedir. Ilgın yapraklarının dökülmesiyle de toprak yüzeyindeki tuzluluk oranı artar. Çiçekler Yaz başında ortaya çıkar ve birkaç hafta ağaç üstünde daha sonra çok sayıda tohuma dönüşürler. Çiçekler küçük beyaz, pembe eflatun olmak üzere silindir şeklinde başak oluşturur.

  ILGIN AĞACI
  Latincesi:Tamarix tetrandra - Tamarix Callical
  Kullanılan Kısımları : Kök, kabuk ve yaprağı
  Kullanıldığı Yerler:Dahilen: Yaprak ve kabuk iştah açıcı, ishal kesici idrar artırıcı ve sarılığa karşı çok faydalıdır, rahim akıntılarına iyi gelir. Cüzzamda kökü kaynatılıp suyu içilir, frengide kuru ılgın ağacı kaynatılır, suyu içilir, yakılır dumanı teneffüs edilir.
  Haricen: Kaynatılan kök, yaprak ve dalların buharına oturulduğunda basuru kurutur ve memeleri düşürür 3 defa tekrarlanmalıdır (denenmiştir).
  Kaynatılan suyu ile gargara yapılırsa diş ağrılarını geçirir, diş etleri çekilmelerinde faydalı olur.
  Sirke ve su ile kaynatılır, dalak üstüne yakı gibi konulursa dalak rahatsızlıklarına ve ciğer yaralarına iyi gelir.
  Tütsüsü burun kanamasını keser. Yakılır külü yaralara serpilirse kurutur bilhassa ateş yanığı yaralarında çok faydalı olur. Dumanına tutulduğunda sulu yaraları kurutur